10 zł, Jan Paweł II Kanonizacja, Pamiątka chrztu świętego z twoją dedykacją, 2014
10 zł, Jan Paweł II Kanonizacja, Pamiątka chrztu świętego z twoją dedykacją, 2014
cena:
249,00 zł
Krótki opis:

Rok emisji: 2014
Nakład: do 50.000 szt.
Metal: Ag 925 (srebro)
Waga monety: 14,14 g
Średnica monety: 32 mm
Stan zachowania: menniczy
Opakowanie: Slab z opisem i ze zdjęciem

11 sztuki na magazynie


Opis produktu

PAR_1313

Moneta o nominale 10 zł wyemitowana w 2014 roku z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Jest to znakomity sposó na prezent z okazji Chrztu Świętego. Wykonana jest z wysokiej próby srebra Ag 925. 

Moneta zapakowana jest w specjalny slab, który zapobiega potencjalnym uszkodzeniom, a także niepożądanym czynnikom zewnętrznym takich jak dotyk, dopływ powietrza, czy wilgoć.

Na rewersie slabu oprócz opisanych cech monety, takich jak jej nazwa, stan zachowania oraz indywidualny numer znajduje się napis Pamiątka Chrztu Świętego oraz miejsce przeznaczone na Twoją Dedykację (długość dedykacji - do 30 znaków). Na awersie umieszczony zostanie wybrany przez Ciebie obraz symbolizujący chrzest (4 do wyboru).

Do monety polecamy kupno etui na monety w slabach firmy Leuchtturm (http://monety24.net/etui-na-monety/93-czarne-lakierowane-etui-do-przechowywania-monety-w-slabie-po-gradingu.html#)

Wybór dedykacji oraz obrazka prosimy przedstawić w komentarzu dotyczącym zamówienia.

Notka biograficzna Jana Pawła II:

Jan Paweł II (właśćiwie Karol Wojtyła) urodził się w 1920 roku w Wadowicach. Nie wychowywał się w zamożnej rodzinie, jego ojciec był urzędnikiem wojskowym, a matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Młody Karol Wojtyła kochał podróże i sport, od małego był też bardzo religijny. W 1930 roku rozpoczął naukę w gimnazjum, które ukończył ze świadectwem maturalnym z oceną celującą. Pozwoliło mu to wybrać dowolny kierunek studiów bez konieczności pisania egzaminów wstępnych. Wybór padł na polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Księdzem Wojtyła został w roku 1946. Wkrótce potem dał się poznać jako wspaniały wychowawca, uwielbiający wycieczki z młodzieżą. W 1958 roku został biskupem. Zgodnie z tradycją, jako biskup musiał wybrać motto swej posługi, które brzmiało Totus Tuus (łac. Cały Twój). Słowa te kierowane były do Maryji. Arcybiskupem stał się w styczniu 1964 roku.

16 października 1978 roku, po śmierci poprzedniego papieża Jana Pawła, został mianowany jego następcą. Przyjął imię Jan Paweł II. Podczas swojego pontyfikatu Wojtyła bardzo dużo pielgrzymował, dlatego mówiono o nim Papież-pielgrzym. Podczas pontyfikatu dał się poznać wiernym jako poliglota, poeta, człowiek głębokiej wiary oraz wzór do naśladowania. W 1981 roku doszło do zamachu na jego życie. Papież został postrzelony przez tureckiego zamachowca, po długiej operacji udało się jednak uratować życie Wojtyły. Nigdy nie był jednak tak zdrowy jak przed zamachem. Podczas reżimu komunistycznego wiele razy podnosił rodaków na duchu. Niektórzy sądzą nawet, że przyczynił się do upadku komunizmu w tym samym stopniu co Lech Wałęsa.

Od 1992 roku, kiedy zapadł na chorobę Parkinsona, stan jego zdrowia zaczał się pogarszać. Mimo postępującej choroby oraz starości, Jan Paweł II pełnił posługę papieską do końca życia. 2 kwietnia 2005 roku Jan Paweł II zmarł. Proces beatyfikacyjny papieża był najkrótszym w historii. 

Źródło: nbp.pl, wikipedia.pl

Poleć ten produkt znajomym:
NK

Komentarze